דיווח נוכחות באמצעות טבלת אקסל השמורה במחשב המעסיק – אינו מהימן ללא חתימת העובד

לאחרונה דן בית הדין האזורי לעבודה במקרה בו רישומי הנוכחות של העובדים נעשו על גבי קובץ אקסל במחשבים שבמשרד המעסיק. העובד הוא זה שרשם את שעות עבודתו בקובץ האקסל והמעסיק יכול היה בעצמו לערוך שינויים בקובץ. 
בית הדין קבע כי הואיל ומדובר בקובץ אקסל אשר ניתן לשנותו בקלות, ומאחר וכל צד טוען כי הרישומים של הצד שכנגד 'זויפו' ושונו לצורך ההליכים בתיק, נדרשת הכרעה לעניין מהימנות רישומי הנוכחות.
 
סעיף 26ב לחוק הגנת השכר עוסק בשאלת נטל ההוכחה וקובע כי "בתובענה של עובד לתשלום שכר עבודה, לרבות גמול שעות נוספות או גמול עבודה במנוחה השבועית, שבה שנויות במחלוקת שעות העבודה שבעדן נתבע השכר, תהא חובת ההוכחה על המעסיק כי העובד לא עמד לרשות העבודה במשך שעות העבודה השנויות במחלוקת, אם המעסיק לא הציג רישומי נוכחות מתוך פנקס שעות עבודה...".

סעיף 25 לחוק שעות עבודה ומנוחה קובע את החובה של מעסיק לנהל רישומי נוכחות, ואת האופן שיש לבצע את רישום השעות.
 
בית הדין קבע כי במקרה זה רישומי הנוכחות נעשו באופן ידני על גבי קובץ אקסל וכי כל עובד במשרד יכול היה בקלות להיכנס לקובץ ולשנותו - וכי בדיוק למצב זה נועדה הוראת סעיף 25(א1)(2) לחוק שעות עבודה ומנוחה, הקובעת כי אם לא בוצע הרישום בפנקס באמצעים מכניים, דיגיטליים או אלקטרוניים, ייחתם הרישום מדי יום בידי העובד ויאושר בחתימת אחראי שהמעסיק מינה לכך.

בית הדין קבע כי הוראה זו נועדה לחזק את מהימנות רישומי הנוכחות כאשר הם נעשים באופן ידני, להבדיל מרישומי נוכחות אשר נעשים באמצעות הדפסת כרטיס או טביעת אצבע.

לאור האמור, בית הדין קבע כי אין לקבל את רישומי הנוכחות של המעסיק כמהימנים.
 
 
מידע נוסף:

יובהר כי האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים כאלה או אחרים או להימנעות מהם.
 
 


יצירת קשר

או מלאו פרטיכם וניצור קשר:

נשמח לעמוד לשירותכם בתחומים:
דיני עבודה, דיני נזיקין – נזקי גוף,
ודיני ביטוח, חייגו עכשיו:

072-33-80-967


כתובתנו: משה לוי 11 (בנין UMI), 

פקס: 03-5588241

טלפון: 03-5588244

|  

|  

|  

א.ת. ראשל"צ, קומה 11


© 2018 כל הזכויות שמורות


ביבר לקואה חייקין הררי - משרד עו"ד ונוטריון

משרד עו"ד ונוטריון

לביבר לקואה חייקין הררי