חובת מתן הודעה מוקדמת וקיום הליך שימוע – גם בהעסקה לתקופה קצובה

בפסק דין אשר ניתן לאחרונה ע"י בית הדין הארצי לעבודה, נקבע כי מתכונת העסקה בחוזים לתקופה קצובה אינה פוטרת את המעסיק מחובת מתן הודעה מוקדמת לעובדים על אי חידוש חוזה העסקתם, כמו גם מקיום חובת השימוע טרם סיום העסקה.
 
בית הדין קבע כי גם בהתקשרות ארוכת טווח העשויה "פלחים פלחים", משמע, "העסקת העובד נעשית על פי חוזה לתקופה קצובה", חובה על המעסיק ליתן הודעה מראש לעובד על כוונתו שלא להאריך עוד את ההתקשרות עימו. זאת, לאור העובדה שהמסגרת בה מתקיימת ההעסקה מחזיקה בתוכה מעצם טיבה אפשרות ליצירת קשר מתמשך בין לקביעות, ובין להארכת החוזה מעת לעת.

במקרה כזה, גם אם אין לעובד זכות קנויה למשרה חייב המעסיק במתן הודעה מראש לעובד על כוונתו שלא להאריך עוד את ההתקשרות עימו, לפרט את הטעמים העומדים ביסוד אותה כוונה; לאפשר לעובד להביא בפניו את תגובתו וליתן לו הזדמנות הולמת לנסות ולהעביר את רוע הגזרה (בית הדין הפנה לעניין זה לע"ע (ארצי) 1029/01 ד"ר יוסי גוטרמן נ' המכללה האקדמית עמק יזרעאל).
 
לעניין חובת השימוע, הוסיף בית הדין וקבע כי כאשר מסגרת ההתקשרות מחזיקה בתוכה מעצם טיבה אפשרות ליצירת קשר מתמשך, חובה על המעסיק לפרט את הטעמים העומדים ביסוד כוונתו שלא להאריך את ההתקשרות, לאפשר לעובד להגיב על כוונת המעסיק והטעמים העומדים ביסודה, וליתן לו הזדמנות לשכנע את המעסיק שלא לפעול ליישום כוונתו.
 
מידע נוסף:

יובהר כי האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים כאלה או אחרים או להימנעות מהם.
 
 


יצירת קשר

או מלאו פרטיכם וניצור קשר:

נשמח לעמוד לשירותכם בתחומים:
דיני עבודה, דיני נזיקין – נזקי גוף,
ודיני ביטוח, חייגו עכשיו:

072-33-80-967


כתובתנו: משה לוי 11 (בנין UMI), 

פקס: 03-5588241

טלפון: 03-5588244

|  

|  

|  

א.ת. ראשל"צ, קומה 11


© 2018 כל הזכויות שמורות


ביבר לקואה חייקין הררי - משרד עו"ד ונוטריון

משרד עו"ד ונוטריון

לביבר לקואה חייקין הררי