כניסת המעסיק לנעלי חברת הביטוח במקרה של אי ביצוע הפרשות לקרן הפנסיה כדין

החל משנת 2008 התרחבה חובת ההפרשה לקרן פנסיה לכלל המשק, עם כניסתו לתוקף של צו ההרחבה לביטוח בפנסיית חובה. יחד עם זאת, מעסיקים רבים מחויבים להפריש כספים לקרן פנסיה עבור עובדיהם שלא בהתאם לצו הרחבה זה, אלא עפ"י מקור חוקי שונה החל על המעסיק ועל העובד באותו מקום העבודה, ובמקרים רבים עוד לפני שנת 2008. 

אותו מקור חוקי יכול להיות הסכם קיבוצי / צו הרחבה שונה / הסכם אישי / נוהג במקום העבודה וכיוצ"ב. בהתאם למקור החוקי החל על העובד, נבחנות ההוראות המחייבות את המעסיק בהפרשה לקרן פנסיה. 

כך למשל, קיימת חובת הפרשה לקרן פנסיה מקיפה עפ"י צו ההרחבה לביטוח בפנסיית חובה וכן עפ"י צו ההרחבה מסגרת לביטוח פנסיוני בתעשייה, אך כל אחד מן צווי הרחבה אלה קובע הוראות שונות בנוגע למועד תחילת ההפרשה לקרן הפנסיה, בנוגע לרכיבי השכר אשר חובה להפריש בגינם לקרן הפנסיה, לגובה השכר המבוטח וכיוצ"ב הבדלים מהותיים נוספים.

הפיצוי שיהיה על המעסיק לשלם לעובד או לשאיריו במקרה של אי עמידה בהוראות החלות על המעסיק בנוגע להפרשה לקרן פנסיה עבור עובדו, עלול להיות כבד מאד, במקרה שלעובד או לשאיריו נגרם נזק משמעותי בגין אי ההפרשה עבורו, או הפרשה בחסר. כך למשל, במקרה של עובד אשר חלה ונפגעת או נשללת פנסיית הנכות שלו בשל אי הפרשה כדין, או עובד שנפטר ומותיר אחריו אלמנה ויתומים עם פנסיית שאירים נמוכה, או ללא זכאות כלל, בשל אי הפרשה כדין. במקרים כאמור, המעסיק עלול למצוא את עצמו מחוייב לשלם לעובד ו/או לשאיריו פיצוי בגין אובדן זכות לפנסיית נכות ו/או לפנסיית שאירים.

נביא להלן מספר דוגמאות למקרים כאמור, אשר נדונו על ידי בתי הדין לעבודה.

בפסק דין חלקי אשר ניתן ממש לאחרונה (ביום 12/3/15) ע"י בית הדין האזורי לעבודה, קבע בית הדין כי אלמנתו ובתו של עובד, אשר לא בוטח ע"י מעסיקתו בפנסיה מקיפה על פי צו ההרחבה לביטוח בפנסיית חובה, זכאיות לפיצוי מהמעסיקה בגין אי קבלת זכויות פנסיוניות והפסד קצבת שאירים (סע 9342-07-11 בלה ברקוביץ נ' חברת ר.ג.א לסביבה בע"מ).

במקרה אחר, בית הדין האזורי לעבודה קבע כי אלמנתו ואם חמשת ילדיו של עובד, אשר מעסיקתו הפרה את חובתה לבטח אותו החל מתחילת עבודתו בביטוח פנסיוני מקיף, על פי צו ההרחבה בענף התעשייה, זכאית לפיצוי מאת המעסיק בגין נזקים שנגרמו לה עקב אי ביטוחו של המנוח החל מתחילת עבודתו (אי קבלת קצבת שאירים), בסך של 220,514 ₪ (תע"א 2390-09 רחל משראקי נ' עמגל יצור כימיקלים (1989) בע"מ ואח').

במקרה נוסף, בית הדין האזורי לעבודה חייב מעסיקה (עירייה) בתשלום מהוון של פנסיית נכות ופנסיית שאירים באופן ישיר לאלמנתו וילדיו של עובד, אשר הועסק כעובד תברואה אצלה. באותו מקרה, המעסיקה העבירה לקרן הפנסיה תשלום ראשון של דמי גמולים בגין העובד רק לאחר גילוי מחלת הסרטן אצלו, ולפיכך קרן הפנסיה סירבה לשלם למנוח פנסיית נכות בגין התקופה שממועד גילוי המחלה ועד למותו, וכן סירבה לשלם פנסיית שאירים לאשתו וילדיו לאחר מותו. בית הדין קבע כי נוכח אי ביצוע ההפרשות לקרן הפנסיה במועד ונוכח העובדה שלא ניתן לקבל את זכויות הפנסיה מהקרן באמצעות תשלום דמי גמולים מאוחר לקרן, תשלם העירייה לאלמנה ולילדי המנוח פנסיית נכות ופנסיית שאירים מהוונת בסך 194,060 ₪ (תעא 6309/08 עזבון המנוח שמואל בוטה ז"ל נ' עיריית רחובות).

לאור החשיפה המשמעותית המתוארת לעיל, במקרה של אי הפרשת כספים לקרן פנסיה כדין, מומלץ לכל מעסיק לבדוק מהו המקור החוקי לביצוע ההפרשה לפנסיה עבור עובדיו החל עליו ולוודא כי ההפרשה לפנסיה אשר הינו מבצע בפועל מקיימת את כל תנאי החובה החוקית המוטלת עליו, הן מבחינת מועד תחילת ההפרשות, הן מבחינת שיעורי ההפרשה, רכיבי השכר וגובה השכר אשר בגינם יש לבצע את ההפרשה, אפיק החיסכון הפנסיוני וכיוצ"ב כל יתר ההוראות החלות עליו.
 
מידע נוסף:
יובהר כי האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים כאלה או אחרים או להימנעות מהם.
 
 


יצירת קשר

או מלאו פרטיכם וניצור קשר:

נשמח לעמוד לשירותכם בתחומים:
דיני עבודה, דיני נזיקין – נזקי גוף,
ודיני ביטוח, חייגו עכשיו:

072-33-80-967


כתובתנו: משה לוי 11 (בנין UMI), 

פקס: 03-5588241

טלפון: 03-5588244

|  

|  

|  

א.ת. ראשל"צ, קומה 11


© 2018 כל הזכויות שמורות

משרד עו"ד ונוטריון

לביבר לקואה חייקין הרריביבר לקואה חייקין הררי - משרד עו"ד ונוטריון