מעסיק מחויב לערוך בירור ממצה של תלונת עובד על התנכלות מצד
עמיתים לעבודה


לאחרונה דן בית הדין האזורי לעבודה בתביעה של עובדת, אשר עתרה לחיוב מעסיקתה בפיצוי בגין התנהלות גזענית והתנכלות. העובדת טענה כי במהלך תקופת עבודתה נתקלה ביחס גזעני או משפיל על רקע מוצאה והשתייכותה לעדה האתיופית.
 
בית הדין קבע כי העובדת לא הוכיחה שמנהלי המעסיקה חטאו כלפיה בגילויי גזענות. יחד עם זאת, נקבע כי בתופעות שהעובדת תארה יש בכדי להעלות לכל הפחות חשד כלפי עמיתיה של העובדת לעבודה בגילויי גזענות או למצער בחוסר רגישות וחוסר סובלנות. מדובר בהתנהגות בלתי הולמת ובלתי מכבדת כלפי העובדת מצד עמיתיה לעבודה, שנודעה לה השפעה משמעותית על רווחתה של העובדת במקום העבודה. אין מדובר באירוע בודד של ויכוח אלא במספר אירועים ולאורך תקופה, המתגבשים לכלל חשד לקיומה של  "בריונות תעסוקתית" כלפי העובדת מצד עמיתיה.
 
במצב דברים זה מוטל על המעסיקה, שעה שמופנית למנהליה תלונה על התנכלות מצד עמיתים לעבודה, לערוך בירור ממצה של התלונה ולהביא בפני העובד המתלונן את ממצאי הבדיקה. חובה זו נובעת מהחובה החוזית לקיים את חוזה העבודה בתום לב, ולהבטיח לעובד סביבת עבודה בטוחה. כחלק מהחובה לנהוג בתום לב במסגרת יחסי עבודה, מוטל על המעסיק לספק לעובד סביבת עבודה לא פוגענית, בה יזכה ליחס של כבוד, ביטחון ויחס ענייני. 
 
בנסיבות המקרה כאן, המעסיקה לא מילאה חובה זו כנדרש, וכשלה בביצוע בירור ממצה וענייני של תלונת העובדת בדבר התנכלות מצד עמיתיה לעבודה.
 
אי עריכת בירור ממצה של התלונה בדבר ההתנכלות, לאחר שדבר ההתנכלות הנטענת הובא לידיעת המנהלים במקום העבודה, אי הבאת תוצאות הבירור בפני העובד, ונקיטת הליך פיטורים בטרם השלמת הליך בירור שכזה – מהווים התנהלות פסולה וחסרת תום לב מצד המעסיקה.
 
הפרת חובת תום הלב ביחסי העבודה הוחמרה כאשר לא זו בלבד שהמעסיקה לא נקטה בבירור ממצה של התלונה, אלא הוסיפה לתחושת העוול של העובדת כאשר ננקט כנגדה הליך פיטורים, מבלי שניתן משקל ראוי לטענותיה.
 
נקבע כי בנסיבות העניין יש לחייב את המעסיקה בפיצוי לא ממוני בגין הפרת חובות תום הלב ביחסי העבודה ועגמת נפש. במסגרת פסיקת הפיצוי התחשב בית הדין בשיקולים הבאים: מצד אחד - חומרת ההפרה של חובות המעסיק שתלונה מפורשת הונחה לפתחו ולא בוררה והעוול שנגרם לעובדת בשל כך שהתלונה לא בוררה בטרם פוטרה, ומצד שני – תקופת העבודה הקצרה והעובדה שלמעסיקה היו גם טענות על רקע מקצועי כלפי העובדת. בהתחשב באמור הועמד הפיצוי על סך 10,000 ₪.
 
סעש 54262-06-18 שרה לגסה נ' קבוצת העתקות (2015) ניהול בע"מ (ניתן ביום 31/12/19).
מידע נוסף:

יובהר כי האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים כאלה או אחרים או להימנעות מהם.
 
 


יצירת קשר

או מלאו פרטיכם וניצור קשר:

נשמח לעמוד לשירותכם בתחומים:
דיני עבודה, דיני נזיקין – נזקי גוף,
ודיני ביטוח, חייגו עכשיו:

072-33-80-967


כתובתנו: משה לוי 11 (בנין UMI), 

פקס: 03-5588241

טלפון: 03-5588244

|  

|  

|  

א.ת. ראשל"צ, קומה 11


© 2018 כל הזכויות שמורות

משרד עו"ד ונוטריון

לביבר לקואה חייקין הרריביבר לקואה חייקין הררי - משרד עו"ד ונוטריון