מתי יינתן תוקף לכתב ויתור עליו חותם עובד בסיום עבודתו?

בפסק דין אשר ניתן ביום 27/4/16 ע"י בית הדין האזורי לעבודה, נדונה בין היתר תביעתה של עובדת אשר לא קיבלה שכר בגין עבודה בשעות נוספות.

העובדת סיימה את עבודתה ביום 1.10.10 וביום 11.10.2010 חתמה על כתב ויתור בנוסח הבא: "הריני מאשר/ת בזאת כי הסכמי פרישתי סוכמו, וכי לא תהיינה לי ו/או למי מטעמי, כל תביעה ו/או טענה בכל סוג שהיא כלפיכם, ו/או כלפי חברת XXX בע"מ /או מי מטעמה".

בית הדין קבע כי על פי ההלכה הפסוקה, הכלל המושרש בבתי הדין לעבודה הינו כי יש ליתן משקל מועט יחסית לכתבי ויתור של עובדים וכי רק במקרים בהם ברור באופן חד משמעי כי העובד היה מודע לחלוטין לזכויותיו ולפירוטן והחליט לוותר עליהן, יינתן משקל לחתימת כתב הויתור. מטעם זה, אין בית הדין לעבודה ממהר ליתן תוקף לכתבי ויתור ובוחן את תוקפם.
מידע נוסף:

במקרה שנדון בפסק הדין, קבע בית הדין כי כתב הויתור מנוסח בלשון כללית, אין בו התייחסות מפורשת לזכויות על פי משפט העבודה המגן או לזכויות כלשהן הנובעות מיחסי העבודה וסיומם ואף לא הובאו כל ראיות לגבי נסיבות החתימה על המסמך.

בנסיבות אלה, יש ליתן למסמך זה משקל נמוך ואין בו להוות חסם מפני ברור טענותיה של העובדת. מה עוד שמדובר בטענות להפרת חקיקת מגן.
 


יצירת קשר

או מלאו פרטיכם וניצור קשר:

נשמח לעמוד לשירותכם בתחומים:
דיני עבודה, דיני נזיקין – נזקי גוף,
ודיני ביטוח, חייגו עכשיו:

072-33-80-967


כתובתנו: משה לוי 11 (בנין UMI), 

פקס: 03-5588241

טלפון: 03-5588244

|  

|  

|  

א.ת. ראשל"צ, קומה 11


© 2018 כל הזכויות שמורות


ביבר לקואה חייקין הררי - משרד עו"ד ונוטריון

משרד עו"ד ונוטריון

לביבר לקואה חייקין הררי