נדחתה תביעה לגמול שעות נוספות אשר התבססה על מתכונת העסקה קבועה

בפסק דין אשר ניתן ביום 29/2/16 ע"י בית הדין האזורי לעבודה, נדונה, בין היתר,שאלת זכאותו של עובד אשר עבד כמלצר בחברת קייטרינג לאירועים משך כ-4.5 שנים, לגמול בגין עבודה בשעות נוספות.

העובד טען כי עבד שעות רבות נוספות במשך כל חודשי עבודתו, למעט בחודשיים הראשונים בהם עבד בהיקף מצומצם.

לביסוס טענתו בדבר כמות השעות הנוספות בהן עבד, הגיש העובד דו"חות נוכחות עבור 13 חודשי עבודה בלבד. העובד ביקש להסיק מחודשים אלו מתכונת עבודה קבועה, ביחס לכל תקופת העבודה, למעט החודשיים הראשונים לעבודתו.

בית הדין קבע כי התביעה לגמול בעד שעות נוספות ועבודה במנוחה שבועית, הנה תביעת ממון מוגדרת, ואין לפסוק בה לפי אומדן או שכר ראוי. התובע גמול שעות נוספות או גמול עבור עבודה במנוחה שבועית חייב להוכיח לא רק שעבד שעות נוספות ובמנוחה השבועית, אלא גם את מספר השעות שבהן עבד.

יחד עם זאת, די בהוכחת מתכונת קבועה של עבודה בשעות נוספות, על מנת לפסוק לעובד גמול עבודה בשעות נוספות. משמוכחת מתכונת עבודה קבועה, עובר הנטל אל המעסיק להוכיח כי העובד נעדר מהעבודה.

בית הדין קבע כי בענייננו העובד לא הוכיח "דפוס עבודה קבוע". מהדוחות שהגיש עולה שהעובד עבד בהיקף משתנה ולא ניתן להסיק מ-13 דוחות נוכחות שבחר העובד להגיש, מתכונת עבודה קבועה ביחס לכל תקופת העבודה.

בית הדין דחה את טענת המעסיקה כי שילמה לעובד שכר גבוה המגלם תשלומים אחרים כגון שעות נוספות ותשלום במנוחה שבועית, בהיותה מנוגדת לסעיף 5 לחוק הגנת השכר, תשי"ח-1958, הקובע איסור על הכללת גמול שעות נוספות בשכר כולל.
 
מידע נוסף:
לאור כל האמור, בית הדין קיבל את חישובי העובד, אולם אך ורק ביחס לחודשים בגינם הוגשו דוחות הנוכחות ולא כמתכונת קבועה לכל תקופת העבודה.
 
 
 
 


יצירת קשר

או מלאו פרטיכם וניצור קשר:

נשמח לעמוד לשירותכם בתחומים:
דיני עבודה, דיני נזיקין – נזקי גוף,
ודיני ביטוח, חייגו עכשיו:

072-33-80-967


כתובתנו: משה לוי 11 (בנין UMI), 

פקס: 03-5588241

טלפון: 03-5588244

|  

|  

|  

א.ת. ראשל"צ, קומה 11


© 2018 כל הזכויות שמורות


ביבר לקואה חייקין הררי - משרד עו"ד ונוטריון

משרד עו"ד ונוטריון

לביבר לקואה חייקין הררי