נפגע תאונת דרכים ביקש לסלק את תביעתו ללא מעורבות עורך דין והפסיד מאות אלפי שקלים

בפסק דין שניתן ביום 10/5/17 (ת"א 14942-03-14 וישי נ' אליהו חברה לביטוח בע"מ) דחה בית המשפט תביעה כספית של נפגע תאונת דרכים לביטול הסכם פשרה שהושג בינו לבין חברת ביטוח החובה ולקבלת סכום של 600,640 ₪.
 
התובע נפגע בתאונת דרכים ביום 20/2/08, בה נגרמו לו נזקי גוף; וכתוצאה מהתאונה, אושפז בבית החולים.
 
מיד לאחר התאונה, פנה התובע לחברת ביטוח החובה אשר בטחה אותו, באמצעות סוכן הביטוח שלו וללא מעורבות עורך דין, וזאת בדרישה לפצותו בסך של 10,000 ₪ בגין נזקי בגוף שנגרמו לו בתאונה. במהלך אשפוזו, חתם התובע על הסכם פשרה לפיו קיבל מחברת הביטוח סך של 3,000 ₪.
 
במקביל להסכם הפשרה, ובהיות התאונה גם תאונת עבודה – פנה התובע למוסד לביטוח לאומי לצורך הכרה בתאונה כתאונת עבודה וכן לצורך קביעת אחוזי נכות. ביום 15/12/09 נקבעו לתובע 28% נכות ולאחר ערר שהגיש התובע למוסד לביטוח לאומי – נקבעו לו 42% נכות.
 
בהתאם לקביעת המוסד לביטוח לאומי, עורך הדין של התובע (אשר לא טיפל בתביעתו מול ביטוח החובה) ערך תחשיב נזק לפיו העריך את הפיצוי המגיע לתובע מחברת ביטוח החובה בסך של  600,640 ₪ (לאחר הפחתת כספי המוסד לביטוח לאומי שהגיעו לתובע).
 
לפיכך, פנה התובע לחברת ביטוח החובה בדרישה כספית; אלא שלאור הסכם הפשרה שהושג בין התובע לחברת ביטוח החובה מיד לאחר התאונה – דחתה חברת הביטוח את דרישתו. נוכח זאת, הגיש התובע, באמצעות עורך דינו, תביעה כספית כנגד חברת הביטוח, בה התבקש בית המשפט לקבוע כי הסכם הפשרה שנחתם בין התובע לחברת הביטוח מיד לאחר התאונה – בטל; וכן כי התובע זכאי לפיצוי בסך של 600,640 ₪.
 
בין שלל טענות התובע, טען התובע כי חתם על הסכם הפשרה בעודו נתון תחת השפעת תרופות; ולטענתו, הסכם הפשרה נמסר לידי אשתו על ידי סוכן הביטוח שלו אשר הציג לפניה מצג שווא לפיו פיצוי בסך של 3,000 ₪ הינו פיצוי הולם בגין התאונה. לכן טען התובע, כי הסכם הפשרה נכרת בשל טעות או כתוצאה מהטעיה וכן כי הסכם הפשרה מנוגד לתקנת הציבור ולכן בטל.
 
חברת הביטוח הנתבעת כפרה בכל הטענות שהועלו נגדה.
 
בסופו של דבר, דחה בית המשפט את טענות התובע וקבע, בין היתר, כי הסכם הפשרה שיקף במועד בו נכרת אינטרס של שני הצדדים על מרכיבי קניית הסיכון הגלומים בהסכם מסוג זה בנסיבות המקרה שהוכחו. במסגרת זו, התובע נטל על עצמו סיכון כי מצבו הרפואי ישתנה לרעה בעתיד.

מקרה זה מחזק את העובדה כי בכל מקרה בו ארעה תאונת דרכים – אין לפנות לחברת ביטוח החובה ללא מעורבות של עורך דין המתמחה בתחום – אשר ידע לפעול כראוי מול חברת הביטוח ולהעריך נכונה את הפיצוי הראוי בנסיבות הפגיעה.
 
מידע נוסף:
יובהר כי האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים כאלה או אחרים או להימנעות מהם.
 
 


יצירת קשר

או מלאו פרטיכם וניצור קשר:

נשמח לעמוד לשירותכם בתחומים:
דיני עבודה, דיני נזיקין – נזקי גוף,
ודיני ביטוח, חייגו עכשיו:

072-33-80-967


כתובתנו: משה לוי 11 (בנין UMI), 

פקס: 03-5588241

טלפון: 03-5588244

|  

|  

|  

א.ת. ראשל"צ, קומה 11


© 2018 כל הזכויות שמורות


ביבר לקואה חייקין הררי - משרד עו"ד ונוטריון

משרד עו"ד ונוטריון

לביבר לקואה חייקין הררי