פיצוי בסך 40,000 ש"ח בגין העדר שימוע בטרם מתן החלטה על צמצום היקף משרה

בפסק דין אשר ניתן לאחרונה, נפסק כי מעסיקה אשר לא ערכה שיחת שימוע לעובדת בטרם קיבלה החלטה לצמצם את היקף משרתה – תשלם לעובדת פיצוי בגין היעדר שימוע בסך 40,000 ₪.

במקרה אשר נדון בפסק הדין, המעסיקה החליטה על צמצום שעות העבודה של העובדת וזימנה אותה לשיחה בה נמסר לעובדת כי הוחלט לקצץ את שעות עבודתה במחצית.

העובדת הודיעה למעסיקה במכתב, כי היא מסרבת לתנאי העסקתה החדשים ועל כן היא מתפטרת מעבודתה.

בית הדין האזורי לעבודה קבע כי עניינה של זכות הטיעון במתן אפשרות לעובד, אשר המעסיק שוקל קבלת החלטה אשר יש בה פוטנציאל פגיעה בו, להשמיע טיעוניו בפני המעסיק ועל מנת שבעת קבלת ההחלטה ישקלו כל השיקולים הרלוונטיים, אשר יקחו בחשבון גם את נקודת הראות של העובד.

לזכות הטיעון משקל נכבד במיוחד במקרה בו מדובר בהחלטה שיש בה פוטנציאל פגיעה משמעותי (כמו במקרה הנדון - קיצוץ 50% מהמשרה) ולאחר תקופת יחסים ממושכת (ובמקרה הנדון – למעלה מ- 18 שנים).

במקרים כאלו, חובת תום הלב וההגינות אינה מותירה למעסיק כלל את האפשרות לקבל החלטה כאמור לפני שישמע את עמדת העובד ביחס אליה.

לא זו בלבד שיש במימוש הזכות כהלכתה, כדי להעשיר את המידע העומד בפני המעסיק לפני קבלת ההחלטה, אלא שיש בה גם הפגנת כבוד והערכה לעובד המשרת את המפעל משך שנים כה ארוכות, בתנאי עבודה מוסכמים.

לשם מימוש זכות הטיעון באופן מלא ומהותי, צריך העובד לדעת מראש מהי ההחלטה המתגבשת ומאילו טעמים, ולקבל הזדמנות הוגנת להשמיע עמדתו, והכל בטרם תתקבל ההחלטה הסופית.

בית הדין קבע כי המעסיקה הפרה באופן חמור את זכות הטיעון של העובדת, בכך שלא נתנה לה הזדמנות הולמת להתוודע לשיקולי המעסיקה לצורך קבלת ההחלטה ולהעלות טענותיה, בטרם תתקבל ההחלטה הסופית. חומרת הדבר נובעת מהיקף הפגיעה בעובדת וממשך היחסים בין הצדדים.נקבע כי המעסיקה תפצה את העובדת בגין הפגיעה האמורה בסך 40,000 ₪.
 
מידע נוסף:
[סע"ש 22885-11-12 רחל נאוה סלע נ' תקוה כפר הכשרה מקצועית בגבעת זייד בע"מ, ניתן ביום 8/4/14].
 
 


יצירת קשר

או מלאו פרטיכם וניצור קשר:

נשמח לעמוד לשירותכם בתחומים:
דיני עבודה, דיני נזיקין – נזקי גוף,
ודיני ביטוח, חייגו עכשיו:

072-33-80-967


כתובתנו: משה לוי 11 (בנין UMI), 

פקס: 03-5588241

טלפון: 03-5588244

|  

|  

|  

א.ת. ראשל"צ, קומה 11


© 2018 כל הזכויות שמורות


ביבר לקואה חייקין הררי - משרד עו"ד ונוטריון

משרד עו"ד ונוטריון

לביבר לקואה חייקין הררי