שאלות ותשובות מתוך פורום אובדן כושר עבודה

בחרתי עבורכם החודש מקבץ סוגיות חשובות עליהן נשאלתי לאחרונה בפורום אובדן כושר עבודה באתר LawGuide, אותו אני מנהלת:
 
כיצד מחשבים כספי ביטוח לעובד עצמאי - שכר ממוצע או אישי?
האם בביטוח אובדן כושר עבודה יחשבו לי את השכר הממוצע האישי שלי או שיש איזו נורמה אחרת, נניח שכר ממוצע של עצמאים במשק, שלפיו קובעים את החישוב?

תשובה:
חישוב השכר (ממנו ישולמו עד 75% בגין אובדן כושר עבודה) מתבצע בהתאם להכנסתך בפועל בתקופה שקדמה לאובדן כושר העבודה. בקרות מקרה ביטוח התגמולים ישולמו בהתאם לכיסוי שנרכש.
 
קבלת פיצויים מפנסיה לאחר פגיעה ואובדן כושר עבודה
ברצוני לדעת, אם נפגעתי בתאונת עבודה ואני כבר מעל 120 יום בבית, האם מקבלים מהפנסיה פיצויים מהיום הראשון או לאחר 90 יום?

תשובה:
בקרנות הפנסיה החדשות, כעבור 90 ימי אי כושר לעבוד קמה זכאות לקצבת נכות, כאשר התשלום חל רטרואקטיבית החל מהיום ה- 61 שלאחר האירוע המזכה בקצבת נכות. מאחר ומדובר בתאונת עבודה, יש לפנות למוסד לביטוח לאומי בתביעה להכרה בתאונה ותשלום דמי פגיעה בעד תקופה זו והקרן תבצע קיזוזים בגין תשלומים שיתקבלו בהתאם לאמור בתקנון הקרן.
 
תחולת חוק התיישנות לגבי אובדן כושר עבודה
בשנת 2016 חליתי בדיכאון לידה. המשכתי לעבוד כרגיל 9 שנים באותו המקום עבודה. חליתי שוב לאחר לידה ב 2019. קיבלתי אישור מרופא תעסוקתי שאני לא יכולה לעבוד באף מקום עבודה ואני עכשיו לקראת תביעה. שאלתי היא האם חוק ההתיישנות תקף משנת 2016 או משנת 2019?

תשובה:
תקופת ההתיישנות מתחילה להיספר ממועד קרות מקרה הביטוח. ככל שהתקופה בגינה את מעוניינת לתבוע כעת חלה בשנת 2019, הרי שתקופת ההתיישנות תיספר ממועד זה.
 
פנסיה רפואית מוקדמת לעובד בסטטוס של אובדן כושר עבודה
אם אני בסטטוס של אובדן כושר עבודה בביטוח מנהלים ורופא תעסוקה קבע שאיני יכול להמשיך לעבוד והמליץ על פנסיה רפואית מוקדמת. האם עד גיל הפרישה אמשיך לקבל אובדן כושר עבודה?

תשובה:
על מנת שתמשיך לקבל קצבת אובדן כושר עבודה על חברת הביטוח להסכים לחוות דעתו של הרופא התעסוקתי וכן עליך לא לעבוד בפועל. לרוב, אם גיל הפרישה אינו קרוב, חברות הביטוח מבקשות לבחון אחת לתקופה האם המבוטח עדיין עומד בתנאי הזכאות לקבלת קצבה ולא מאשרות אוטומטית זכאות עד לפרישה.
 
מידע נוסף:

יובהר כי האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים כאלה או אחרים או להימנעות מהם.
 
 


יצירת קשר

או מלאו פרטיכם וניצור קשר:

נשמח לעמוד לשירותכם בתחומים:
דיני עבודה, דיני נזיקין – נזקי גוף,
ודיני ביטוח, חייגו עכשיו:

072-33-80-967


כתובתנו: משה לוי 11 (בנין UMI), 

פקס: 03-5588241

טלפון: 03-5588244

|  

|  

|  

א.ת. ראשל"צ, קומה 11


© 2018 כל הזכויות שמורות

משרד עו"ד ונוטריון

לביבר לקואה חייקין הרריביבר לקואה חייקין הררי - משרד עו"ד ונוטריון